Back

Spanish Championship 2017

October 13, 2017

Hour Event Round Extra info
09:00 - 09:30 REGISTRATION
09:30 - 10:00 3x3x3 With Feet C. Final Cutoff 2:30
09:30 - 11:30 5x5x5 Blindfolded Final First & Second Attempt - Cumulative Limit 90:00
10:00 - 11:00 6x6x6 Cube Combined Final Cutoff 4:00
11:00 - 12:00 7x7x7 Cube Combined Final Cutoff 5:00
12:00 - 12:45 Rubik's Clock Combined First Cutoff 45.00
12:45 - 13:30 Square-1 Combined First Cutoff 45.00
13:00 - 14:00 4x4x4 Blindfolded Final Cumulative Limit 60:00
13:30 - 14:30 Megaminx Combined First Cutoff 2:30
14:30 - 15:30 LUNCH
15:30 - 16:30 3x3x3 Fewest Moves Final First Attempt
16:30 - 17:30 3x3x3 Multiple Blindfolded Final First Attempt
16:30 - 18:00 5x5x5 Cube Combined First Cutoff 2:30
18:00 - 18:15 TUTORIAL
18:15 - 19:15 Pyraminx First Round
19:15 - 20:15 Skewb First Round
20:15 - 21:15 3x3x3 Multiple Blindfolded Final Second Attempt

October 14, 2017

Hour Event Round Extra info
09:00 - 09:45 REGISTRATION
09:00 - 10:00 3x3x3 Fewest Moves Final Second Attempt
09:45 - 10:00 TUTORIAL
10:00 - 11:00 2x2x2 Cube First Round
10:30 - 11:30 3x3x3 Multiple Blindfolded Final Third Attempt
11:00 - 11:15 OPENING CEREMONY
11:15 - 13:15 Rubik's Cube First Round
13:15 - 14:45 4x4x4 Cube Combined First Cutoff 1:30
13:45 - 14:45 5x5x5 Blindfolded Final Third Attempt - Cumulative Limit 90:00
14:45 - 15:45 LUNCH
15:45 - 16:45 3x3x3 One Handed Combined First Cutoff 1:00
16:45 - 17:45 3x3x3 Blindfolded First Round Cumulative Limit 10:00
17:45 - 18:30 Skewb Second Round Top 75%
18:30 - 19:15 Pyraminx Second Round Top 75%
19:15 - 19:45 3x3x3 Blindfolded Second Round Cumulative Limit 10:00 - Top 75%
19:45 - 20:15 3x3x3 One Handed Second Round Top 75%
20:15 - 21:15 Rubik's Cube Second Round Top 75%

October 15, 2017

Hour Event Round Extra info
08:00 - 09:00 3x3x3 Fewest Moves Final Third Attempt
09:00 - 09:30 Square-1 Final Top 16
09:30 - 10:00 Rubik's Clock Final Top 16
10:00 - 10:30 5x5x5 Cube Final Top 16
10:30 - 11:00 Megaminx Final Top 16
11:00 - 11:30 Skewb Final Top 16
11:30 - 12:00 Pyraminx Final Top 16
12:00 - 12:45 2x2x2 Cube Second Round Top 75%
12:45 - 13:15 Rubik's Cube Semi Final Top 64
13:15 - 14:00 4x4x4 Cube Second Round Top 75%
14:00 - 15:00 LUNCH
15:00 - 15:30 3x3x3 One Handed Final Top 16
15:30 - 16:00 4x4x4 Cube Final Top 16
16:00 - 16:30 3x3x3 Blindfolded Final Top 16
16:30 - 17:00 2x2x2 Cube Final Top 16
17:00 - 18:00 Rubik's Cube Final Top 16
18:00 - 18:30 AWARDS

cubecomps